World cup MTB XC maratón - Ornans (FRA)

Maratónsky svetový pohár tvorili tento rok len dva preteky a pre budúci rok už svetový pohár pre mtb xc maratóny zaniká. V rámci prípravy na Cape Epic som absolvovala v tureckej Antalyi prvý maratónsky sveťák, kde som skončila na slušnom 5.mieste. Druhé preteky sa konali pred dvoma tyždňami vo francúzskom Ornans. To bolo tak trochu cestou na preteky Roc d’azur, a tak som zaradila do programu aj Ornans. Existovala aj reálna šanca na umiestnenie v prvej trojke celkového hodnotenia.

Bohužial ma cestou do Francúzska chytila silná nádcha a šance na dobrý výsledok už boli menej reálne. Ornans ponúka náročný jesenný maratón s dlhými stúpaniami, ale aj technicky náročnejšie pasáže hore aj dole kopcom. Zradný je najmä kamenistý povrch v kombinácii s mokrým listnatým lesom. Trochu mi pripomínal maratón v chorvátskej Parenzane. Krajina sa zase podobala okoliu Houffalize v Belgicku, čo asi spôsobuje všadeprítomné poľnohospodárstvo. :-) Časť maratónu viedla aj nepríjemnou severnou stranou hory, kde sme asi hodinku bojovali s blatistým povrchom.

Preteky neboli len svetovým pohárom, rátali sa aj ako Majstrovstvá Francúzska a boli to zároveň aj preteky pre verejnosť, ktoré štartovali s časovým odstupom. Nás ráno čakalo mrazivé počasie, z auta sme oškriabali námrazu, na štarte bolo asi dva stupne nad nulou. Volila som teplejšie oblečenie, teplo bolo až poslednú polhodinu preteku.

V pretekoch sa mi nešlo ideálne, hlavne kvôli prechladnutiu. Výhodu som mala voči maratónskym pretekárkam hlavne v technickejších miestach. Zvíťazila šiesta žena z Pekingu-Švajčiarka Petra Henzi. Ja som skončila 11-ta, čo mi s výsledkom z Turecka vynieslo celkovo piatu priečku v maratónskom World cup-e.