Majstrovstvá sveta 2009- Canberra, Austrália

Majstrovstvá sveta (MS) v horskej cyklistike sú každoročne najťažšími pretekmi sezóny a inak tomu nebolo ani tentokrát v hlavnom meste Austrálie - Canberre. Na MS sa už dávno nebojuje len o slávu, prestíž a dúhový dres majstra sveta. V šiestich oficiálnych kategóriách v disciplíne olympijského cross-country sa preteká o možnosť získania kontraktu na ďalšiu sezónu a aj o štátnu finančnú podporu pre jednotlivca alebo reprezentáciu na ďalšie roky. Hodnota umiestnenia na MS teda rádovo prevyšuje preteky svetového pohára a tomu zodpovedajú aj výkony.

Som rada, že aj napriek vyšším nákladom spojených s účasťou sa slovenský zväz cyklistiky rozhodol vyslať na MS reprezentačné družstvo. Po minuloročnej zlatej medailovej žatve Peťa Sagana v juniorských pretekoch na MS a majstrovstvách Európy sme tak mohli mať na MS zastúpenie v štafete a všetkých kategóriách okrem žien do 23 rokov (U23). Boli sme plnohodnotným účatníkom MS a aj keď sme nedosiahli na medailové priečky, priniesli sme najlepšie výsledky v U23, a Elite mužov aj žien za posledných niekoľko rokov. (4. miesto Peter Sagan /muži U23 - 62 štartujúcich/, 40. miesto Michal Lami /muži Elite - 75 štartujúcich/, 31.miesto Janka Števková /ženy Elite - 49 štartujúcich/, Natália Šimorová DNF /juniorky - 30 štartujúcich/, pre pád a zranenie preteky nedokončila, 44. miesto Daniel Hula /juniori- 71 štartujúcich/, 13. miesto štafeta Slovensko /preteky štafiet krajín, štartovalo19 krajín/

Mne sa nepodarilo dosiahnuť výsledok, ktorý som očakávala. Aj napriek dobrému pocitu z výkonu som na lepšie ako 31. miesto nedosiahla. Nevyšiel mi úvod pretekov, keď v nájazde hrozilo viacero kolízií a nervozita všetkých bola privysoká. Som ale na druhej strane aj rada z tohoto výsledku, kedže niektorým favoritom sa nevyhli zranenia v tréningu, choroby, prípadne na MS ani nepricestovali. Titul majsterky sveta v mojom preteku žien elite získala pre ruské farby Irina Kalentieva.

Peťo Sagan opäť potvrdil že vie načasovať formu a po menej výrazných výsledkoch v pretekoch svetového pohára sa mu podarilo pre slovenské farby získať skvelé štvrté miesto v pretekoch mužov U23.  Výborné preteky odjazdil aj Mišo Lami, aktuálny majster SR, ktorému austrálska, technicky náročná trať sedela. Na víťazný čas  nového majstra sveta - švajčiara Nina Schurtera (2hod 04min) stratil Mišo 11 minút, čo považujem za akceptovateľnú stratu na najrýchlejšieho muža sveta pri takto dlhom preteku. Natália a Dano si v juniorských pretekoch vyskúšali po prvý raz ako sa jazdí vo svetovej konkurencii. Uvidíme či dosiahnuté skúsenosti zužitkujú v budúcom roku. Škoda pádu Natálie, ktorá musela z preteku pre pád a zranenie v druhom kole zo 16. miesta odstúpiť.

Naše 13. miesto z pretekov tímových štafiet podržal dobrým časom Peťo. Štartoval na prvom úseku, kde ťažil z jazdy v kvalitnej skupine. Mišo bol finišmanom našej štafety, bol trochu brzdený pomalšími krajinami, ktoré obiehal, ale aj tak dobre sekundoval Američanovi J.H.Kobielskemu s ktorým do posledného úseku štartovali spoločne a v cieli na neho strácal len pár sekúnd. Ja s Danom sme našej štafete nijako extra nepomohli, no ani sme ju nepotopili na posledné priečky. Štafeta je ale výsledok celého týmu a ten patrí všetkým štyrom z nás.

Aj zásluhou 13.miesta zo štafiet (45 UCI bodov) sme sa v aktuálnom UCI rebríčku krajín posunuli bližšie k olympijskej kvalifikácii na Londýn 2012 u mužov aj žien. Slovenskou jednotkou v UCI rebríčku ostáva naďalej Michal Lami na 122. priečke (198 bodov). www.uci.ch

Majstrovstvá sveta v Austrálii boli náročné nielen z pohľadu pretekov ale aj z pohľadu nekonečnej 39 hodinovej cesty (z Bratislavy po miesto ubytovania), časového posunu 8 hodín, iného ročného obdobia (v Austrálii začína jar a teploty boli od 0 po plus 15). Niektorých zaskočilo aj jazdenie po ľavej strane, alebo nemožnosť dohodnúť sa našou ľúbozvučnou slovenčinou. Kengury sme stretli hneď prvý deň na tréningu, nečakané bolo aj veľké množstvo rôznych druhov papagájov voľne poletujúcich po meste. Canberra má perfektné cyklochodníky a pekne zvlnené okolie pre cyklistiku. 11 nocí ale nestačilo na veľké spoznávanie okolia. Lepšie preskúmanie trás v Stromlo bike parku bolo lákavé, no nácvik trate a potrebný odpočinok nám čas nazvyš nenechali. Tak možno nabudúce.

Tento víkend nás na Pezinskej Babe čaká finále pretekov slovenského pohára. Ja ale budem štartovať na posledných dvoch kolách svetového pohára: 13.09. vo švajčiarskom Champéry - dejisku MS 2011 a 19.09 v neďalekom rakúskom Schladmingu na finále tohtoročnej série svetového pohára. Aktuálne som na 31. priečke priebežného poradia a dúfam, že ju po týchto dvoch pretekoch ešte vylepším.

Kompletné výsledky: www.uci.ch

Videozáznam z pretekov MS 2009 žien na www.freecaster.tv, kde budú vysielané aj live prenosy z posledných dvoch pretekov svetového pohára nasledujúce dva víkendy.

Viac fotiek zo všetkých pretekov MS 2009 a reportáže nájdete aj na českom www.mtbs.cz price for viagra

tricko-letisko-vieden.JPG canberra-zo-stromlo-parku.JPG stromlo-bike-park.JPG michal-lami.JPG daniel-hula-mtb-canberra.JPG natalia-simorova-canberra-2009.JPG peter-sagan.JPG michal-lami-canberra-mtb.JPG burry-stander-rsa-majster-sveta-u23.JPG anna-szafraniec-trening-canberra-2009.JPG ulica-s-papagajmi.JPG vyhlad-canberra.JPG papagaj.JPG tiez-bicykel.JPG next-3km.JPG  kengura-v-stromlo-park-u-trate.JPG

Jeden komentár k Majstrovstvá sveta 2009- Canberra, Austrália »»


Komentár

  1. Komentár od miso | 09/09/2009 at 19:50:42

    Pekne fotky , tesim sa aj na nejaky report.
    Trat vyzerala sialene a aj priamy prenos stal za to (skoro som ho prespal -bol o 2-hej rano) , len tie pady boli skarede. Drzal som palce , vsetci ste bojovali statocne .
    Dakujem za pekne reprezentovanie Slovenska


Komentovať príspevok »»

-->